Yaşam · 18 Eylül 2020

Yumrulu Bitkiler

Bitkiler şekillerine göre farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Besinlerini kök kısımlarında depo eden ve toprağın altında kalan gövdelerinin uç kısımlarında da yedek besin maddelerinin tutan bitkiler yumrulu bitkiler olarak isimlendirilmektedir.

İnsanlar yumrulu bitkileri saymakta zorluk çekiyor olsa da düzenli olarak kullanırlar. Özellikle kış ayları geldiğinde bu bitkiler çok daha değerli bir hale gelmektedir. Soğuk kış günlerinde sıcacık tencere yemeklerinde sürekli olarak kullanılan bu ürünler besin değerleri yönünden de oldukça zengindir. Kış aylarında sıklıkla karşılaşılan hastalıklardan korunmada ciddi faydaları bulunmaktadır.

Yumrulu bitkilerin çok fazla tercih ediliyor olması yetiştiriciliğinin de oldukça popüler olmasını sağlar. Yumrulu bitkilerin tamamı aynı özelliklerde olmadığından yetiştirilme aşamasında özel hamleler yapılması gerekli olabilir.

En Çok Yetiştirilen Yumrulu Bitkiler

Yumrulu bitkilerin çok büyük bir kısmı ülkemizde yetiştirilmektedir. Yemek kültürünün oldukça gelişmiş olduğu ülkemizde birçoğu çorbalardan yemeklere, tatlılardan salatalara kadar farklı alanlarda kullanılırlar. Bu bitkilerin istenen özelliklerde olabilmesi için iyi bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Bitki besleme işleminin yapılabilmesi için de bitkinin genel özelliklerine hakim olmak şarttır.

Patates

1610 senesinde yetiştirilmeye başlanan patates o tarihten beri popülerliğini korumaktadır. Çocukların bayılarak tükettiği bu sebzeni her yaştan insana hitap ettiği söylenebilir. Bazı insanlar için eğlenceli bir atıştırmalık olan patates Türk mutfağının en önemli üyeleri arasında yer alır. Tüm dünyada bilinen ve lezzeti ile herkesi etkileyen yemeklerin büyük bir kısmında patatesler kullanılmaktadır.

Soğan

Bazı insanlar kokusuna tahammül edemezken bazı insanlar soğan olmayan sofrada oturmayı tercih etmezler. Seveni kadar sevmeyeni de olan bir sebze olan soğan aslına bakıldığında birleştirici bir sebze olarak görülür. Her kültürde kendine yer bulan soğan domates ve patatesten sonra ülkemizde en çok tüketilen üçüncü sebze olma özelliği gösteriyor.

Havuç

Dünyanın her noktasında kullanılmasına rağmen anavatanı Türkiye olan havuç içeriğinde yer alan vitaminler ile birlikte olmazsa olmaz sebzelerden bir tanesidir. Çoğu ülkede konserve olarak kullanılıyor olsa da ülkemizde muhteşem bir kış meyvesi olarak ön plana çıkar. Bağırsakları düzenleyen ve sindirimi kolaylaştıran özellikleri ile birlikte yumrulu bitkiler arasında en önemlilerinden birisidir.

Sarımsak

Halk arasında doğal antibiyotik olarak adlandırılan sarımsak da yumrulu bitkilerin önemli üyelerinden bir tanesidir. Kokusu çok ünlü olan sarımsağın yemeklere kattığı lezzeti tartışmak çok mümkün değildir. Çok uzun süre sağlık amaçlı kullanılan bu sebze günümüzde en çok tercih edilen ürünler arasında yer alır.

Yer Elması

Tam anlamıyla yumru bir görüntüye sahip olan yer elmasının çok çekici olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak besin değeri bakımından patatese çok benzer bir seviyede olan yer elmasını düzenli olarak kullanmak şart. Ülkemizde çok popüler olan kemik erimesi rahatsızlığına karşı muhteşem bir seçenek olan yer elması düzenli olarak kullanıldığında muazzam etkilerini göstermeye başlayacaktır.

Turp

Çok eski yıllardan beri kullanılan turp ülkemizde de çok popüler olan ürünler arasında yer alır. Birçok farklı çeşidi olan sebzenin tüm çeşitleri pazarlarımızda alıcı bulmaktadır. Türkçemizin deyimleri arasında yer alan “Turp gibi” sebzenin ne kadar dayanıklı ve önemli olduğunu da kanıtlar niteliktedir. Sofraları daha sağlıklı bir hale getirmede muhteşem bir ürün olduğu söylenebilir.

Şalgam

Ülke mutfağımızda et yemekleri her zaman ön plandadır. Et yemeklerine en iyi eşlik eden ürünlerden bir tanesi olarak şalgam gösterilebilir. Acılı ya da acısız seçenekleriyle sunulan şalgam suyu ülkemizde değeri bilinmeyen mucize içecekler arasında yer alır. Hem tok tutan hem de hazmı kolaylaştıran şalgam yumrulu bitkilerin en gözde ürünleri arasında yer alır.

Yumrulu Bitkilerin Yetiştirilmesi

Yumrulu bitkilerin gerekli besinleri alabilmesi ve bu şekilde besin değerinin istenene seviyelerde olabilmesi için doğru bir şekilde yetiştirilmesi gerekmektedir. Ufuk Tarım tarafından uygulanan besleme programları ile bu sebzelerin istenen renk, şekil ve dayanıklılıkta olması sağlanır. https://www.ufuktarim.com/yumrulu-bitkiler adresinden gerçekleştirilen tüm programları görebilir ve bu profesyonel hizmeti en uygun şartlarda alabilirsiniz.