Yaşam · 23 Temmuz 2020

Plastik Ve Geri Dönüşüm

Sürekli olarak gelişen ve büyüyen dünyaya ayak uydurabilmek adına maddeler ve cisimler devamlı olarak kullanım halindedirler. İnsanlığın eli ile üretilmiş herhangi bir teknolojik, kimyasal madde ve cisim doğada kendiliğinden yok olamaz. Doğanın kendi elleri ile bizlere hediye ettiği çeşitli maddeler de buna dahildir. Bu tarz durumlarda bu madde veya cisimleri doğayı kirlettiğimizi göz ardı ederek çöpe atmaktansa, geri dönüşüm sürecine sokulması herkes için daha sağlıklıdır.

Geri Dönüşüm Gerektiren Maddeler

Doğa üzerinde kendiliğinden yok olamayacak maddeler ve cisimler vardır. Bu maddelerin geri dönüşüme kazandırılması önemlidir. Süreç hem doğaya zarar verilmesini engeller hem de üretim ve tüketimde kullanılan bu maddelerin devamlı olarak kullanılmasını sağlar.

Atıklar. (Kimyasal atık, elektronik atık, organik atık)

Doğal kaynaklardan üretilen üretim maddeleri. (Metal, tekstil, ahşap, plastik)

Doğal kaynaklardan üretilen araçlar. (Cam, kağıt)

Her bir madde ve cismi geri dönüştürmek için izlenilen yol farklıdır. Misal elektronik atıkların geri dönüşümü için izlenilen yol özel geri dönüşüm tesisleridir. Plastik için izlenilen yol ise mikronize makinaları ve bu makinaların kullanımıdır.

Plastiklerin Geri Dönüşümü

Plastikler doğada yok olamayacağından dolayı çeşitli işlemler dahilinde geri dönüşüme kazandırılabilen bir maddedir. Bu işlem ise plastiğin toz haline getirilmesidir. Mikronize makinaları bu alanda insanlığa ve dünyaya hizmet vermektedir. Makinanın içerisinde bulunan güçlü ve özel üretim elekler plastiği parçalar ve ufacık hale getirir. Daha sonrasında ise plastik toz halinde iken çeşitli endüstriler tarafından kullanılabilmektedir. Hem doğaya zarar verilmemiş olur, hem de ekonomiye yardım edilmiş olur.

Geri Dönüşüm Süreci

Geri dönüşümün gerçekleştirilmesi adına izlenilen yol sadece maddeleri makine içerisine atmak ile sınırlı değildir. Bu işlemin birkaç basamağı vardır ve her bir basamakta dikkatli olunmalıdır.

Kaynakların toplanması : Elde işlenecek bir kaynak olmadığı sürece geri dönüşüm hakkında konuşmanın anlamı yoktur. Bilinçli bir toplum yetiştirmek ve devletin bu konudaki destekleri bu aşama için çok önemlidir. İnsanların atıklarını çöpe atmaktansa devlet desteği ile kurulmuş tesislere teslim etmeleri veya belediyelerin desteği ile yapılmış kutulara atmaları bu sürecin en büyük adımıdır.

Kaynakların ayrıştırılması : Her değişik kaynak için farklı geri dönüşüm kutuları kullanılması bu aşama için bir ön çözümdür. Ancak eğer ki bu olasılık dahilinde değil ise tesiste görevli kişiler tarafından bu maddelerin sınıflandırılması gerekmektedir.

İşleme : Kaynak kendine ait yöntemler ile geri dönüşüm sürecine sokulur. Buna örnek olarak plastiğin mikronize makinaları ile toz haline getirilmesi verilebilir. Geri dönüşüm tesisinde görevli kişiler ayrıştırdıkları kaynakları gerekli fabrika ve tesislere göndermek ile sorumludurlar.

Diriliş : Geri dönüştürülen kaynak yeniden hayatta kullanılabilecek duruma getirilir. Sonuç olarak bu işlem hem doğaya hem de ülke ekonomisine hayat verir.

Mikronize Makinaları Nasıl Çalışır?

Çeşitli sektörlerin plastiği yeniden kullanabilmesi için toz haline ihtiyaç duyar. Mikronize makinaları ise işte tam bu noktada hizmet verirler. Her makinenin dönüş hızına ve diskin üretildiği maddeye göre kuvveti farklıdır. Bu da her plastiğin aynı cihaz içerisinde aynı boyuta getirilemeyeceği anlamına gelir. Makinanın çalışma prensibi kolaydır. İçerisine atılan plastik maddeyi toz haline gelene kadar parçalar. Ancak makinanın içerisine atılan plastiğin çeşidi ve boyutu da önemlidir. Her plastik çeşidi için uygun makine kullanılmalıdır.

Geri Dönüşümün Önemi

Doğaya ve ekonomiye katkısından ziyade geri dönüşüm, bizlerin ve çocuklarımızın geleceğini garantiye almak demektir. İçerisinde yaşadığımız dünya fazlası ile yaşlı ve bizler bir hayvan üzerinde dolaşan bitler gibi zarar veriyoruz yaşlı ev sahibimize. Her gün doğaya atılan milyonlarca atık, dünyamızın kaynaklarını daha fazla yok etmekte ve zarar vermekte. Buna bir son vermenin zamanı geldi de geçiyor. Seçim şansına sahip olma zamanımız yok olmadan, hepimizin elimizi taşın altına koyması gerekmekte.

Makineler için https://www.inanplastics.com/mikronize-makinalari tıklayın.