Sağlık · 30 Mart 2019

Diş Tellerine Nasıl Bakılmalı?

Küçük büyük birçok kişinin dişlerinin daha düzgün ve muntazam olması için tercih ettikleri diş tellerinin temizliği nasıl olmalıdır? Oldukça hassas olan ağız sağlığınız için sıklıkla ağzınızın içinde duran bu tellerin özellikle yemek sonrası temizlikleri büyük önem arz ediyor.

Diş Teli Varken Dişler Nasıl Fırçalanır?

Ortodonti tedavisi görmek için takılan diş telleri varken dişlerinizi fırçalamak için kesinlikle yumuşak başlı fırça kullanmaya özen göstermelisiniz.  Fırçalama yaparken de braketlere zarar vermeden nazik bir şekilde fırçalamanızı yapınız.

Diş Telleri Varken Günde Kaç Kere Dişler Fırçalanır?

Diş telleri varken dişlerinizi günde 2 ya da 3 kez rahatlıkla fırçalayabilirsiniz. Genellikle sabah ve gece yatarken tercih edilen diş fırçalama sayısı diş teliniz olduğu için değişikliğe uğramıyor olacak. Sadece normalden farklı olarak fırçalama süreniz biraz daha artabilir.

Diş telleri varken nelere dikkat edilmelidir?

Özellikle diş telleriniz varken koyu renkli gıdalar ve içecekler içmemeye özen gösteriniz. Bunun yanı sıra sert kabuğu olan yiyecekleri de asla dişleriniz kırma ya da yeme gibi davranışlar sergilemeyiniz. Yine aynı zamanda şekerli ve tatlı yiyeceklerden de diş telleriniz varken uzak durmanız doktorunuz tarafından öneriliyor olacak.

Düzenli olarak doktor kontrolünde olmaya dikkat edeceğiniz gibi diş tellerinizin aynı zamanda sert darbeler almamasına da dikkate diniz. Elleriniz ile ya da sürekli olarak diliniz ile oynama gibi durumlara başvurmayınız. Zaten bir iki gün sonra diş telinin varlığını da unutuyor olacaksınız.