Sektörel / Yaşam · 27 Mayıs 2021

Instagram’da Butik Nasıl Açılır ?

Sosyal medya hayatımızda büyük bir öneme sahip olan ve herkesin artık bir parçası olduğu evren olarak tanımlanabilmektedir. Bu sosyal mecralar arasında en çok tercih edilenlerden biri ise Instagram olmaktadır. Instagram insanları fotoğraf ve videolar paylaşmasına imkan tanıyan bir platformdur. Temelde bu işlemleri sunan Instagram sosyal medyanın hizmet alanlarının genişlemesi ile adeta bir iş alanına dönüşmüştür. Instagram üzerinden birçok sayfa butik olarak hizmet vermektedir. Instagram’da Butik Nasıl Açılır ? sorusu ise oldukça basit bir cevaba sahiptir. Instagramın ayarlar kısmında işletme profili seçeneği bulunmaktadır. Bu sçeneğe tıkladıktan sonra sayfanız bir iş alanına dönüşecektir. Buradan müşterilerinize ulaşabilir ve ürün tanıtımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram’da Butik Nasıl Açılır

Neler Satılır ?

Instagram’da Butik Nasıl Açılır ? sorusunun ikinci adımı nasıl bir ürün satacağınız olmaktadır. Burada seçenekleriniz sınırsızdır. Kendi ürettiğiniz ürünleri satarak bunlar üzerinden para kazanabilirsiniz. Bu seçenek sizlere çok daha kolay bir süreç sunar. Arada başka insanlar olmadığı için hem üretim hem de tüketim size bağlı olur. Ufak da olsa bir stok oluşturmanız size bu konuda büyük yarar sağlar. Bir süre sonra sayfanız büyürse tek başınıza her şeye yetişmeniz zor olabilecektir. Diğer bir sistem ise toptan ürün satımı olmaktadır. Üreticilerden aldığınız ürünleri, kendi Instagram butiğinizde satarak çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Instagram yabancı ülkelerde ürünü satın al işlemini yürürlüğe sokmuştur. Ancak bu özellik henüz Türkiye’de bulunmamaktadır. Bu nedenle tüketicilerin size mesaj yolu ile ulaşması gerekmektedir. Bu nedenle sadece telefon ve mesaj sistemi ile müşterilere ulaşabilirsiniz. Para yatırma işlemleri ise kapıda ödeme ya da banka havalesi olmalıdır. Ancak bu yöntemler müşterilerde güvensizlik olmasına neden olabilmektedir. Marka değerinizi de büyük oranda etkileyecektir.

Profesyonel Bir Süreç Yaratılmalı

Herhangi bir profesyonel şirket açmadan da Instagram’da Butik Nasıl Açılır ? sorusuna cevap bulabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken 2 şey bulunur. Bunlar müşterilerinizin güvenini kazanmak ve vergidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca internet üzerinden satış yapıldığında satış yapan kişi ve kurumların satış oranlarında KDV, gelir vergisi ve stopaj gibi farklı vergileri ödemesi gerekir. Vergisiz yapacağınız tüm satışlar yasa dışı olmaktadır. Mutlaka profesyonel bir şirket açarak vergi ödemeniz sizler için çok daha güvenli bir seçenek olacaktır. Böylece kargolama süreçlerinde de daha profesyonel bir işlem süreci sunarak müşterilerinizi de süreçten memnun edebilirsiniz. Bunların hepsi satışlarınızı da büyük oranda arttıracaktır.