Yaşam · 1 Nisan 2017

Evde Lazım Olacak Pratik Bilgiler

Evlerimizde hepimize lazım olacak bazı pratik bilgiler var. Bu bilgiler, ‘şöyle bir köşede dursun, belki bir gün lazım olur’ dediğimiz türden… Ama yeri geldiğinde bize hem zaman hem uygulama açısından epey yardımcı olacak bilgiler olduğu da muhakkak…

Aklınızın Bir Köşesinde Dursun

Çekmeceleriniz ya da kapılarınız zor kapanıyor olabilir. Ya da kapılarınızdan gıcırtılı sesler çıkıyor olabilir. Vazelinin bu konuyu çözmekte yeterli olduğunu biliyor muydunuz? Biraz vazelin sürerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

ev hayatı

ev hayatı

Yemekleriniz arttıysa, bunları biraz daha uzun bir müddet saklamak için herhangi bir kavanoza koyup, kavanozu kapatmadan önce havasını alırsanız bir nevi vakumlama işlemi yapmış olursunuz. Böylelikle yemeğinizi saklamak noktasında ömrünü biraz daha uzatabilirsiniz.

Halılarınız eskidiyse bunları değiştirmeden önce bir daha düşünün. Malum, şimdilerle eskitilmiş halı modası var. Sizler de eskiyen ya da yıpranan halılarınızı kolaylıkla eskitilmiş halı formuna sokabilir ve otantik bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Bunun için çok bastırmadan ve çok fazla ısıya maruz bırakmadan halılarını ütülemeyi deneyin.

pratik bilgiler

pratik bilgiler

Çaydanlıklarımızın kireçlenmesi hepimizin ortak olarak yakındığı bir dert. Bu durumun çözümü ise hayli basit. Kireçlenen çaydanlığınıza sirke koyup, bu şekilde kaynatın. Bütün kireçlerin sökülüp atıldığını göreceksiniz.

Eviniz ya da iş yerinizde karıncalar ortaya çıkmaya başladıysa, kahve telvesi sizi bu sıkıntıdan kurtaracaktır. Bir çay tabağı ile karıncaların yoğun olduğu yere telveleri bırakmanız yeterli.

Yemeğiniz yandı ve tencerenin dibinde çıkması hayli zor bir yanmış yemek mi bıraktı? Bu durumda da sıvı bulaşık deterjanını dibi tutmuş tencereye birkaç damla damlatın ve üzerine su ilave ederek, ateşte kaynatın. Dibine yapışmış bütün yemeğin kolayca çıkacağını görürsünüz.