Teknoloji · 12 Nisan 2022

Dünyanın İlk 3D Yazıcı Köprüsü

Teknolojinin gelişmesiyle beraber birçok alanda yenilikler yaşanmaya başlandı. Bunlardan birisi de 3D yazıcı 3D yazıcı birçok açıdan yeni nesneler üretmeyi dijital hale getirmeye başladı. Bunlardan birisi de köprü işte size dünyanın ilk 3d köprüsü

Dünyanın ilk 3D köprüsü birçok kişinin merak ettiği 3D yazıcı ile üretiilen bir köprüdür. 3D yazıcıların hayatımıza girmesiyle beraber birçok ürün 3D yazıcı ile üretilmeye başlandı. Fakat kullanım açısından birçok kolaylık sağlayan 3D yazıcı ile günümüzde köprü üretimini de yapılmaktadır. Bu yazımızda sizler için 3D yazıcı sisteminin ne olduğunu ve dünyanın ilk 3D yazıcı köprünün nerede yapıldığına dair bilgileri ele alacağız.

Hollanda’nın köklü mühendislik şirketlerinden birisi olan MX3D Mühendislik yeni dönemde parçaları birleştirme ile beraber 3D yazıcı ile yeni bir köprünün inşa edileceğini duyurdu. Bu açıdan yeni yapılacak köprü tamamen 3D yazıcı ile yapılacak Amsterdam Kanalı üzerinde yapılacak köprünün birçok açıdan teknolojiye uyum sağlayacağı açıklandı.

3D Yazıcı Nedir?

Üretim açısından sağladığı kolaylıklar ile bilinen 3 boyutlu üretim açısından “additive manufacturing” olarak da adlandırılan bilgisayar üzerinde yer alan ve bu açıdan tasarlanmış aynı zamanda 3 boyutlu olarak hazırlanmış modelleri sayesinde malzemeler kullanarak hızlı bir şekilde üretim yapabilen makinelere denilmektedir.

3D yazıcı maliyet açısından birçok kolaylık sağlamaktadır. Özellikle yüksek bedeller ödeyeceğiniz nesneleri hızlı bir şekilde yapabilmenizi de sağlamaktadır.

3D Yazıcı ile Yapılan Köprü Nerede Yapılıyor?

Dünya da bir ilk olan 3 boyutlu basılan köprü Amsterdam’da yapılmaya başladı. Özellikle burada Amsterdam kanallarından birinde yer alan insanların müdahalesi olmadan bir robot tarafından 3D baskı olarak yapılan köprü ilgi çekici bir özelliğe sahip MX3D mühendislik şirketinin yapacağı köprü şirket açısından gerçekleştirilen yenilikçi çalışmalar sağlamaya devam etmektedir. Aynı zamanda birçok açıdan çalışmaya da liderlik yaparak dünyada bu alanda gerçekleştirdiği yenilikler ile beraber diğer 3D yazıcı ile üretilecek kocaman yapılara öncülük edecek.

Kanalın her iki tarafından başlanan Amsterdam 3D yazıcı köprü bu açıdan şimdiden insanların merakını çekmiş durum da yakın zamanda açılacak köprü merakla beklenmektedir.