Yaşam · 31 Mart 2021

IP Adresi Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Hepimiz belirli bir adrese kayıtlıyız ve sürekli olarak adresimizi farklı alanlarda paylaşma gereği duyuyoruz. Bilgisayarlarımız da internet dünyasında bir birey olarak kabul edilir ve kendine ait adresleri bulunmaktadır. Kısaca IP adresi olarak isimlendirilen “Internet Protocol Adress” bilgisayarlarımıza atanan sanal adrestir.

IP adresinin açılımında yer alan internet protokolü de internet alemindeki kurallar bütünüdür. Protokol, internet dünyasının hukuk düzeni olarak kabul edilebilir. Nasıl ki yaşadığımız dünya belirli yasalara bağlı olarak yönetiliyorsa internet dünyası da benzer bir şekilde yönetilmektedir.

İnsanlar IP adresinin ne anlama geldiğinden çok IP adresi nasıl bulunur sorusunun yanıtını arıyor. Kendi IP adresinizin ne olduğunu merak ediyorsanız bunu bulmanız son derece kolay.

ip adresi nedir nasıl öğrenilir

IP Adresi Nasıl Öğrenilir?

İnternete bağlanabilmeniz için IP adresinizi bilmeniz şart değildir. Yalnızca merak ettiğinizden ya da farklı bir uygulamada ihtiyaç duyduğunuzda IP adresinizi öğrenmek istiyorsanız bunun iki farklı yolu vardır. IP adresi nasıl bulunur sorusunun ilk yanıtı bilgisayarlardaki komut sistemini kullanmaktadır.

IP adresinizi öğrenmek için;

  • Windows + R tuşuna birlikte basın,
  • Açılan komut alanına CMD yazıp Enter tuşuna basın,
  • CMD ekranına ipconfig yazdıktan sonra tekrar Enter tuşuna basın.

Yukarıda saydığımız işlem sırasını takip ederek bilgisayarınızın IP adresini öğrenebilirsiniz. Fakat bu işlem tek yol değildir. İkinci seçeneği değerlendirmek isterseniz;

  • Başlat menüsüne tıklayın,
  • Denetim masasını açın,
  • Ağ bağlantılarım seçeneğini tıklayın.

İkinci bir seçenek olarak sunduğumuz bu yol ile de bilgisayarınızın IP adresini görebilirsiniz. IP adresinizin dinamik bir yapıda olduğunu unutmayın. Adresiniz belirli zaman aralıklarıyla değişime uğrayacaktır. IP adresinizin yalnızca son 2 rakamında değişimler meydana gelmektedir. IP adresi nasıl bulunur sorusunun cevabını öğrendikten sonra işlemleri tek bir defa yapmanız yeterli olmaz. İleriki dönemde tekrar ihtiyaç duyduğunuzda işlemleri tekrarlayarak güncel IP adresinizi öğrenmeniz gerekli.

IP Çakışması Ne Demek?

Aynı ağa iki farklı cihazla bağlanıldığında her iki cihaz için de farklı IP adresleri verilir. Fakat bir tanesinde IP adresi değiştirme işlemi yapıldığında IP çakışması olarak isimlendirilen durum meydana gelebilir.

İki cihaza da aynı IP tanımlanır ve bu durumda cihazlardan bir tanesi ağa kesinlikle bağlanamaz. Çünkü ağlara aynı IP adresi ile 2 cihazın bağlanması mümkün değildir. Böyle bir durumda IP adreslerinin değiştirilmesi gerekli olur.

İnternet kullanıcıları tarafından IP adresi nasıl bulunur sorusu kadar fazla merak edilen IP çakışması durumunda modemin ya da bilgisayarların yeniden başlatılması yeterli olacaktır.