Teknoloji · 20 Nisan 2022

Linux’un Avantajları Nelerdir?

Yazılımcılar tarafından kullanımı tercih edilen Linux’un avantajları nelerdir merak edilmektedir. Windows kadar önemli ve çok kullanılmamasına rağmen kullanıcıları için avantajlar sunmaktadır.

Linux’un avantajları nelerdir diye soranlar için oldukça fazla avantaja sahiptir. Linux geliştirilebilme olanağı sağlaması açısından kolaylık sunmaktadır. Akıllı telefonlar, TV’ler ve aynı zamanda sunucular için de niteliklidir.

Linux Nedir?

Linux ücretsiz ve aynı zamanda da açık kaynaklı olan bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece bu işletim sistemi kullanılırken değil aynı zamanda geliştirme noktasında da özgürlük alanı sunmaktadır. Linux geliştirmenin sonucu genelde dağıtımlar olarak bilinmektedir. Her kullanıma özel olarak pek çok sayıda Linux dağıtımı mevcuttur. Linux’ta popüler olan dağıtım örnekleri arasında Ubuntu, Fedora, OpenSuse vardır. Kullanım amacına göre ise Ubuntu Desktop, Ubuntu Server, CentOs ve Plasma Mobile dağıtımları vardır. Masaüstünde Windows kadar kullanılmayan Linux, dünyadaki en iyi sunucuların %96,3 ‘ünü oluşturmaktadır. Linux nedir ve nasıl kullanılır sorularını merak edenler için kısaca açıklamaya çalıştık.

Linux İşletim Sisteminin Avantajları

Linux ücretsiz olarak kullanılabilen bir işletim sistemi olmasından dolayı sık tercih edilenler arasında yer almaktadır. Kişisel veya iş ihtiyaçları için tercih edilen Linux, aynı zamanda hem masaüstü hem de sunucuda kullanım için de fırsat sunmaktadır. Kullanımı kolay olan bir işletim sistemi olan Linux nasıl kullanılır? Güvenli olmasının yanı sıra aynı zamanda da hızlı performans özelliği göstermektedir. Gizliliğin korunması noktasında oldukça hassas bir işletim sistemi olan Linux, dağıtımlar açısından da oldukça avantajlı bir konuma sahiptir.

Linux Kullanılmasının Nedenleri

  1. Yüksek güvenlik fırsatı sunan bir işletim sistemidir.
  2. Açık kaynak Linux işletim sisteminin en önemli yanı olmaktadır. Bir diğeri ise Serbest Kaynak imkânı sunulmasıdır.
  3. Linux yıllar sonra bile ilk kurulduğu zamanki gibi hızlı çalışmaktadır.  Linux işletim sistemi çok kolay bir şekilde güncellenebilmektedir. Sistemin bakımı da oldukça kolaydır. Linux’u neden tercih etmeliyim diyorsanız bu özelliğini mutlaka göz önünde bulundurun. Linux işletim sistemi herhangi bir donanım üzerinde çalışmaktadır. Gereksinimlere göre bu sistemi özelleştirme noktasında esnekliğe sahiptir. En önemlisi de ücretsizdir.