Yaşam · 24 Haziran 2021

İyi Bir Dinleyici Olmanın 4 Yolu

Günümüzün en büyük problemlerinden bir tanesi dinlemeyi bilmemektir. Yoğun hayat temposu, günlük hayatta yaşanan problem birçok kişinin zihinsel olarak yorulmasına neden olur. Bu gibi durumlarda güvendiğimiz, sevdiğimiz kişilerden yardım almak, derdimizi anlatmak isteriz. Ancak karşımızdaki kişi iyi bir dinleyici değilse bize faydasından daha çok zararı dokunur.

İyi Bir Dinleyici Olmanın 4 Yolu

Birçok kişi karşısındaki kişiyle dertleştiğinde psikolojik anlamda bir rahatlama hisseder. Ancak dinlemeyi bilmeyen kişiler ile sorunlarınızın paylaşılması sizi daha fazla yorabilir. Günümüzde dinlemeyi gerçekten bilen kişi sayısı da oldukça fazladır. Acaba biz gerçekten iyi bir dinleyici miyiz? Eğer iyi bir dinleyici olmak istiyorsanız veya karşınızdaki kişinin iyi bir dinleyici olup olmadığını anlamak istiyorsanız bazı önemli püf noktalarına dikkat etmelisiniz. İyi bir dinleyici olmanın 4 yolu çok kolaydır ve küçük bir çaba ile sizde iyi bir dinleyici olabilirsiniz.

İyi Dinleyici Olmanın Faydaları

İyi bir dinleyici olmak göründüğü kadar zor bir iş değildir. Birçok kişi iyi bir dinleyici olduğunu zannetse de aslında karşısındaki kişide öyle bir izlenim bırakamayabilir. İyi bir dinleyici olmak sadece karşınızdaki kişiye değil kendinize de birçok fayda sağlar. İyi dinleyici olmanın faydaları sayılamayacak kadar fazladır. ilk olarak karşınızdaki kişinin sorunlarını empati yaparak değerlendirebilir ve kendi başınıza da aynı şeyin geldiğini hayal edebilirsiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya geldiğinizde hazırlı olabilir ve bu durumu daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.

İyi bir dinleyici olmanın faydalarından bir tanesi de karşınızdaki kişinin olumlu anlamda ilerlediğini görmektir. Bu size içsel bir mutluluk ve huzur verir. Bir kişinin size güveniyor ve derdini anlatıyor olması kendinize olan güveninizi de artırır. Ayrıca karşınızdaki kişi sizin sayenizde çok daha mutlu bir kişi olabilir ve sorunlarının üstesinden gelebilir. Bu sayede sizde birine yardım etmiş olmanın mutluluğunu paylaşabilirsiniz.

İyi Bir Dinleyici Olmanın Yolları

İyi bir dinleyici olmak küçük püf noktalar ile hiç de gözde büyütülecek bir şey değildir. Uygulaması kolay ama etkisi büyüktür. Karşınızdaki kişide yaratmış olduğunuz imaj bile değişir. İyi bir dinleyici olmanın yolları çok fazladır. İlk olarak karşınızdaki kişiyi neden dinlemek istediğinizi kendinize hatırlatmalısınız. Olaylara ve kişilere karşı sabırlı olmalısınız. Bu sayede sizinle sorunlarını paylaşan kişiyi çok daha iyi bir şekilde anlayabilir ve yardımcı olabilirsiniz.

İyi bir dinleyici olmak istiyorsanız tüm dikkatinizi sizinle konuşan kişiye vermelisiniz. Çevrenizdeki herhangi bir şeyle ilgilenmeniz o kişiyle olan iletişiminizi düşürür ve iyi bir dinleyici olamazsınız. Sizinle paylaşılan şeyleri kesinlikle hiçbir önyargı besleyerek dinlemeyin. Tamamen tarafsız olarak olayları değerlendirin. Bu sayede etkili bir iletişim sağlayabilirsiniz. Karşınızdaki kişinin sözünü keserek sürekli konuşmaya çalışmayın. Bu gibi tavırlar karşıdaki kişinin konuşma isteğini düşürür ve size karşı kendisini kapatır. O noktadan sonra ne kadar çabalarsanız çabalayın eskisi gibi bir iletişimi yakalayamazsınız. Ufak ama dikkat gerektiren birkaç ipucu ile sizde artık iyi bir dinleyici olabilirsiniz.