Yaşam · 9 Mayıs 2018

Aydın’da Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye’nin yerleşim yeri ve konumu olarak insanların özellikle yaz aylarında tercih ettiği illerin başında Aydın gelir. Gerek denizi, gerekse de yaşam alanları ile dikkat çeken Aydın’a yapacağınız ziyaret esnasında görmeniz gereken sayısız tarihi ve turistik yer var. Bunların en başında da Aphrodisias Antik Kenti’dir. Bir diğer görülmesi gereken turizm güzelliği ise dilek yarımadasıdır.

antik kent

antik kent

Kuşadasına çok yakın olan ada beş yüz milyon yıllık menderes kütlesinin bir parçası olarak ifade edilir. Aydın’a yapacağınız ziyarette birçok döneme ait sayısı tarihi eser görebilirsiniz. Bunlardan birisi de Milet Müzesidir. Müze içinde Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı çağlarına ait eserler sergilenir. Aydın’a yapacağınız ziyarette görmeniz gereken yerlerden birisi de Kurşunlu manastırıdır.

Tarih ve Turizmin Şehri Aydın

Çok farklı mimariye sahip olan manastır, muhakkak ziyaret etmeniz gereken yerlerden birisi olmuştur. Yerli ve yabancı birçok turisti ağırlayan Aydın’da ziyaretçilerin ilgisini çeken tarihi yerlerden birisi de Güvercin adası Kalesidir. İnsanlara görsel bir şov sunan bu önemli tarihi eser önünde fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

arpaz kalesi

arpaz kalesi

Özellikle tarihçilerin akın ettiği Aydın’da görülmesi gereken yerlerden birisi de Tralleis Antik Kenti kentidir. İl merkezine 1 km. uzaklıkta olan kent, argoslular ve Tralleis’liler tarafından kurulmuş bir yerdir. Crossroads Travel, Priene Antik Kenti, Arpaz Kalesi, Saplı Ada, Zeus mağarası, Aydın’a geldiğinizde görmeniz gereken önemli yapılardır. Tatil içinde birçok altın kumsala sahip plajı da Aydın’da vardır.