Dekorasyon · 21 Mayıs 2018

Dekorasyonda 60-30-10 Kuralı Nedir?

Dekorasyon yöntemleri arasında kendisine büyük bir yer bulmayı başaran 60-30-10 kuralı, renklerin uyumlu bir şekilde yer alması işlemidir. Dekorasyon dergilerinde de görebileceğiniz bu kural mobilya ve aksesuar satışı yapmakta olan mağazalarda ve online alışveriş sitelerinde de sık sık görülmektedir.

60 30 10 kuralı

60 30 10 kuralı

 

Vazo satışı yapılırken, bu vazonun yan kısmına konulan pembe gül, dantel örtü veya şık bir bardak gibi detaylar vazonun dekorasyon içerisinde daha iyi durmasını sağlar. Ayrıca mobilya satışlarında da halı, duvarda yer alan çerçeveler, koltuk üzerindeki şal ve yastıklar 60-30-10 kuralına uyumlu şekilde tasarlanıyor.

60-30-10 Kuralı Nasıl Uygulanır?

60-30-10 kuralını uygulamak istiyorsanız renklerin birbirini ile uyumlu olmasını sağlayabilmek için renkleri yüzdelik oranlara göre sıralamanız gerekiyor. Dekorasyonda en fazla yer vereceğiniz yüzde 60’lık oranı öncelikli olarak belirleyin. 60’lık oran içerisinde koltuk, mobilya ve duvar rengi gibi temel hususlar bulunmaktadır.

30’luk oranda kullanılacak olan renk seçimlerini de 60’lık orandan sonra seçebilirsiniz. 60’lık oran sonrasında en fazla yer alacak olan renk 30’luk oran olacaktır. %10’luk oran içerisinde ise kırlentler, aksesuarlar, çiçek temaları ve tablolar yer alıyor.

dekorasyon

dekorasyon

10’luk oran ufak detaylarda canlılık kazanabileceğiniz renkleri temsil eder. Mekanınızdaki tüm eşyaları bu oranlara göre böldükten sonra renk uyumunu yaratmaya başlarsanız daha kolay bir şekilde tüm mekanınızdaki renk uyumunu başarılı olarak ortaya sizler de çıkartabilirsiniz.