Yaşam · 8 Kasım 2019

Trakya Web Tasarım ile Online İtibar Yönetimi Kontrolünüzde

Teknolojinin sürekli olarak gelişmesi ve beraberinde getirdiği dijital dünya hayatımızda büyük bir yer ediniyor. Bu süreçte sanal ortamdaki marka algısı da hızla büyüyor. Her markanın, firmanın ve kurumun sosyal medya platformlarında sayfaları ve profilleri var. Fakat önemli olan bu sayfaların ve profillerin ne denli dikkat çektiğidir. Kısaca buna dijital itibar denmektedir.

Dijital dünyada online olarak itibarı korumak ve bu konuda çalışmalar yapmak gerekmektedir. Bu durum hem bireysel kullanıcılar için hem de kurumsal markalar için bir zorunluluk haline gelmiştir diyebiliriz. Online itibar yönetimi ise dijital dünyada markanızla alakalı algıyı doğru yönetmek için yapılan çalışmalardır. Gerek sosyal medya platformlarında gerekse diğer internet sitelerinde markanızla ilgili değerlendirme ve yorumları ele almak, kontrol ederek denetlemek ve markanız hakkındaki görüşleri takip etmek yine Online itibar yönetimi kapsamında yer alır.

Google Arama Motoru Sıralandırması

Google Arama Motoru üzerinde bir kelimeyi aradığınızda, sırasıyla siteler karşınıza gelir. Hemen hemen herkes ilk üçün içerisinde yer alan sitelere göz atmaktadır ve tercihlerini bu sitelerden yana kullanmaktadır. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için de Online itibar yönetimi büyük bir rol oynar. Markanızın sitesini üst sıralara taşıyarak ilginin artmasını ve hedef kitlenizi genişletmenizi sağlar. Böylece markanız hem itibar kazanır hem de müşteri potansiyeliniz artar.

Olumsuz Yorumlar

Genel olarak markanızın itibarını düşüren olumsuz yorumlardır. Yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir ki ilgi en çok olumsuz yorumlar üzerinde toplanmaktadır. Hakkınızda çıkacak bir tane olumsuz içerik markanıza büyük zarar verebilir. Özellikle bunların tespitinin yapılması ve iyileştirme sürecine girilmesi hassas bir noktadır. Bu noktada devreye www.trakyawebtasarim.com girmektedir.

Online İtibar Yönetimi Planlaması

Online itibar yönetimi kapsamında ilk olarak TRAKYA WEB TASARIM ile hem sitenizin hem de sosyal medya hesaplarınızın analizi yapılır. İnternet üzerinde görünür olmanız, sosyal medya hesaplarının incelenmesi ve bunlarla ilgili hasar tespiti yapılır. Daha sonra iyileşme sürecine geçilir. Kaynaklar belirlenir ve içerik üretimleri ile marka ön plana çıkarılır.

Yönetim söz konusu olduğunda işler biraz daha sıkı tutulmalıdır. Kısaca başarı elde edilir ama önemli olan bu başarının devamlılığını sağlamaktır. Sosyal medya hesaplarına etkileşimin arttırılması ve devamlılığı, gündem takibi ve kamu yönetimi, son olarak medya ilişkilerin yönetimi düzenli olarak kontrol altında tutulur. Tüm bunlardan sonra sürekli olarak gözlem altında kalmalıdır.

Çeşitli araçlarla sürekli olarak markanın takibi yapılır, olumsuz yorumların yanıtlanması ve çözüm odaklı yaklaşımlar sergilenir. Bununla birlikte ilgiyi canlı tutmak için olumlu yorumlara da geri dönüş yapılması gerekmektedir. Bu işlemlerin tümü alanında uzman, profesyonel bir Online itibar yönetimi tarafından yapıldığında, trakyawebtasarim.com ile markanız hak ettiği itibara erişecektir.