Sektörel · 15 Aralık 2021

Şalt Malzemeler Nelerdir?

Baralar, ayırıcılar, yardımcı teçhizatın bir araya getirilmesine ve enerjinin toplanmasına olanak sağlayan sistemlere şalt malzemeler denir. Elektrikle uğraşan hemen herkes bu tür malzemelere ihtiyaç duyar. Elektrik şalt malzemeleri; koruma ve kontrol araçları, transformatör gibi malzemelerden oluşur. Özelliklerine ve kullanım alanına göre farklı marka ve model olan şalt malzemeler, belirli kalite standartlarını sağlamalıdır.

şalt malzemeler

Elektrik Şalt Malzemeleri

Şalt malzemeleri açma kapama gibi işlemleri gerçekleştiren, kısa devre ve aşırı akım gibi durumlarda aktif veya pasif konuma gelebilen, aynı zamanda güvenlik özellikleriyle donatılmış ürünlerdir. Nominal akım değerlerine uygun olarak çalışma performansı göstermesi gereken elektrik şalt malzemelerinin temel fonksiyonları ise izolasyon, koruma ve kontroldür. Kontrol fonksiyonunda anahtarlama olması için devre kontrol edilir. İzolasyonda hatalı ekipman, devre sisteminden izole edilir. Korumada ise aşırı yükten, topraklama hatasından veya kısa devre akımından korunur.

Pano Şalt Malzemeleri

Sektörün bir diğer kategorisi de pano şalt malzemeleridir. Kontaktörler, termik röleler, şalterler, otomatik sigortalar, parafudrlar, kaçak akım röleleri ve benzeri elemanlar pano şalt malzemeleri sınıfına dahildir. Onlarca farklı marka ve model içeren bu sektör, elektrik ile ilgili çalışma yürüten firmaların meydana getirdiği, zengin çeşitliliğe sahip geniş bir yelpazedir. Güvenlik, üstün malzeme kalitesi, ergonomik tasarım ve ekonomik çözümler, pano şalt malzemelerinin en önemli özelliklerindendir.

Şalt malzemelerin satın alınmasında güvenlik prosedürleri, garanti süresi, teknik özellikler, kalite standartları ve üreticinin talimatlarına dikkat edilmelidir. Herhangi bir elektrik sisteminde gereksinim duyulan şalt malzemelerin montaj ve de montajında güvenlik ilk planda olmalıdır.

Şalt Sahasında Kullanılan Şalt Malzemeleri

Transformatörler kullanılarak yüksek formda mevcut olan gerilimin, düşük veya ters forma çevrilmesinde elektriğin iletilmesi, dağıtılması ve üretilmesiyle ilgilenen alt bir istasyon olan şalt sahaları, şalt malzemeleri kullanılarak dizayn edilmektedir. Sistemde yer alan her bir malzeme, çalışma alanının gerektirdiği standartları karşılamalıdır. Ev kullanıcıları ve endüstriyel şirketler için son derece önemli malzemelerden olan şalt malzemeleri, Botem firması tarafından temin edilebilmektedir.

Geniş ürün çeşitliliği ve ekonomik çözümler sunan Botem’in şalt malzemelerini incelemek için https://www.botem.com.tr/salt-malzemeler adresi ziyaret edebilirsiniz.