Moda · 7 Aralık 2017

Organik Giyim Trendi

Tüketiciler arasında organik giyim trendi hızla yükseliyor. Birçok tüketici, çevre için endişe verici olmayan organik ürünlere geçiyor. Bazıları, basitçe organik ve sürdürülebilir kumaşların kalitesine odaklanırken, kimileri satın alma işlemi yaparken hayvan hakları ve adil iş uygulamaları gibi etik faktörleri göz önüne alıyor.

Bazı tasarımcılar, tüketicileri organik ürünlerin stresi azaltarak, vücudu nemlendirerek ve çözünerek sağlığa katkıda bulunulabileceğine ikna etmeye çalışırlar. Organik giysilerin sağlık yararları daha dolaylıdır. Çevre kirliliği için önemli bir çözüm olarak görülen organik üretim yöntemleri, havaya, suya ve toprağa daha az toksik emisyon getirir.

giyim

giyim

Ünlü Markalar Organik ve Sürdürülebilir Kıyafetlere Ağırlık Veriyor

Organik pamuk, kenevir, bambu ve geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan giysiler spor giyiminde sıçrama yapıyor. Gap, Nike ve Levi’s gibi ana perakendeciler daha konforlu ve daha sağlıklı organik ürünler sunmaya başladı. 2003 yılında Apparel, ‘Sürdürülebilir Sürüm’ olarak adlandırılan bir dizi pamuklu giysiyi çıkardı. Wal-Mart gibi online mağazalar bile çevre dostu giyim eşyaları sunmaya başlıyor.

Ancak, birçok tüketici için hala organik ürünlerin fiyatı, bütçeyi zorlayıcı olabiliyor. Organik pamuklu bir giyim için alışveriş yaptığınızda, fiyatın en az %7-%10 artacağını bekleyebilirsiniz. Organik olarak yetiştirilen %100 pamuk kullanılan ürünler, geleneksel giysilere göre % 20 ila % 50 daha pahalıya mal olabilir.

giyim modası

giyim modası

Bununla birlikte, bazı görüşler, büyük perakendecilerin düşük fiyatlarının mümkün olduğunu belirtiyor, çünkü endüstriyel organik çiftlikler uygulamalarında küçük, yerel operasyonlardan daha fazla avantaja sahipler. Organik ve sürdürülebilir kıyafetler daha uygun fiyatlı hale geldiğinde, herkesin organik ürünler alması daha kolay olacak ve elbette öncelikle tercih edilecektir.