Yaşam · 26 Ocak 2022

Muz Radyoaktif midir?

Fukuşima çevresindeki bazı muzlar radyoaktif olabilir, peki ya mahallenizin marketlerinde satılan muzlar? O muzlar radyoaktif değil, değil mi? Şaşırtıcı bir şekilde, öyleler. Potasyum sayesinde tüm muzlar doğal olarak radyoaktiftir. Spesifik olarak, potasyum-40 izotopu.

Radyoaktif Muz mu Tüketiyoruz?

Teknik olarak bu sorunun cevabı evet. Aslında her gün radyoaktiviteye maruz kalıyoruz. Şu anda bile, sadece Dünya’da yaşayarak arka plan radyasyonuna maruz kalıyoruz. Ortalama bir günde, ortalama bir insan için 10.0 μSv değerinde arka plan radyasyonuna maruz kalma durumu söz konusudur (μSv veya mikrosievert , radyoaktiviteyi ölçmek için kullanılan bir birimdir).

Aynı zamanda doğal olarak radyoaktif olduğunuzu biliyor muydunuz?

Birinin yanında yatarak, o kişiyi 0,05 μSv değerinde radyasyona maruz bırakıyorsunuz.

Taş veya tuğla bir evde yaşamak sizi yılda 70 μSv’ye maruz bırakır.

Radyoaktif izotop potasyum-40 sayesinde bir muz yemek sizi yaklaşık 0.1 μSv’ye maruz bırakır. Bu doğal radyoaktivite, “muz eşdeğer dozu” veya BED olarak adlandırılan bir ölçü birimine yol açmıştır. Bir kişinin tek bir muz yemesi nedeniyle emdiği radyasyon olarak tanımlanır. Amacı, radyasyon ölçümleri ve ölçeklerine aşina olmayanlar için radyoaktiviteyi perspektif haline getirmeye yardımcı olmaktır.

Endişelenmenize Gerek Var mı?

Hayır. Kesinlikle endişelenmenize gerek yok. Her gün radyasyona maruz kalıyorsunuz. Bir nükleer reaktörün yanında yaşıyor olsanız bile (büyük bir reaktörün erimesi hariç) endişelenmenize gerek yok. Hatta araştırmalar, deneyimlediğiniz bu aşırı düşük seviyeli radyasyon miktarlarının (doğal olarak oluşan arka plan radyasyonundan, muzlardan, bilgisayar monitörünüzden vb.) gerçekten faydalı olabileceğini göstermeye bile başladı. Ve büyük reaktör sorunları söz konusu olduğunda, 1979’da meydana gelen kaza sırasında Three Mile Island nükleer santralinde kamp kursaydınız, kaza sırasında yalnızca 80 milirem radyasyon almış olurdunuz. Muzdan bu seviyeye ulaşmak için yaklaşık 8000 muz yemeniz gerekir, ancak bir sırt röntgeni çekmiş olsaydınız, bu miktarın iki katını almış olurdunuz.

Bazı Bilim Gerçekleri

  • 100 remde (10 milyon muz), hafif radyasyon hastalığına yakalanmanıza neden olur. Bunun erken belirtileri gribe benzer.
  • Yaklaşık 400 rem (40 milyon muz) radyasyona maruz kalırsanız ve hemen tedavi görmezseniz 60 gün içinde %50 ihtimalle ölürsünüz.
  • Diğer birçok yaygın gıda doğal olarak radyoaktiftir. Bunlara patates, ayçiçeği çekirdeği, barbunya fasulyesi ve birçok farklı fındık çeşidi dahildir. Açık ara en radyoaktifi Brezilya Fındığıdır. Bir Brezilya fıstığı, 1.8 YATAK’a (muz eşdeğer dozu) eşdeğerdir. Bu, bitkinin yetiştiği topraktaki yüksek radyum seviyeleri nedeniyle gerçekleşmektedir.