Sağlık · 5 Ağustos 2017

Maden Suyunun Pek Bilinmeyen Yararları

Yaz aylarında sıcaklarla savaşırken en masum ve faydalı içecek olarak karşılaşılan maden suları, yalnızca sıcak havalarda değil ağır yemeklerle baş ederken de büyük bir fayda sağlar. Maden suyunun çok fazla rağbet görmemesinin temel sebeplerinden biri tadının sevilmemesidir. Ancak faydalarını tanıdıkça vazgeçilmezleriniz arasında yer alabilir.

soda

soda

İlk olarak maden suları içerdikleri mineraller sayesinde vücutta suyun işlenmesi ve sağlıklı bir şekilde tutulması için en ideal içeceklerdendir. Dolayısıyla bedenin su ihtiyacını karşılamak ya da su kaybında vücut direncini arttırmak için önemlidir. Birçok kafede, markette kolayca temin edilebilecek olan bu sularının tadı çok sevilmiyorsa, içerisine başka meyve sularını ya da limon dilimlerini katarak daha sevilesi bir tat yakalanabilir.

Maden Suyu Kullanımında Önemli Nüanslar

İkinci olarak kalsiyum açısından oldukça zengin olan bu sular kemiklerin, dişlerin güçlenmesinin yanı sıra kasların çalışma sistemlerinin sağlıklı işleyişi için önemlidir. Ayrıca vücut için oldukça elzem olan minerallerden magnezyum da maden sularında bolca bulunur ve vücudun şeker, tansiyon gibi mekanizmalarında, protein üretiminde önemli bir rol oynar. Son olarak kabızlık problemlerinin çözümleyicisidir.

maden suyu

maden suyu

Bahsi geçen tüm faydalarının yanı sıra dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Maden sularından yüksek verim alınabilmesi için mümkünse aromalarla tatlandırılmışlar yerine sadeleri tüketin. Bağırsaklarda sorun varsa doktor önerilerini dikkate alın. Maden suyunun normal su ihtiyacını azalttığı yanılgısına düşmeyin. Her daim normal su ihtiyacı diğer sıvılarla karşılanamaz.