Güzellik · 2 Haziran 2018

Kuru Ciltleri En Kolay Şekilde Nasıl Canlandırırsınız?

Kuru ciltler hassas olup kırışıklığa daha müsaittir. Yaz ayında gösterdiğiniz ilgiyi kış ayında da cildinize göstermeli ve hep nemli tutmalısınız. Cildiniz kuru olduğunda pul pul dökülür ve daha erken yaşlanırsınız. Sabun kullanmaktan vazgeçmeli ve hassas ciltlere özel yüz temizleme jeli kullanmaya özen göstermelisiniz.

cilt kuruluğu

cilt kuruluğu

Kuru Cildinizi Canlandırmanın Temel Yolları

Bitkisel yağları kullanıyorsanız nemlendirici özelliği olan zeytinyağı, tatlı badem yağı, buğday yağını tercih etmelisiniz. Bitkisel yağları haftada iki kez kullanmanız yeterli. Cildiniz çok kuruysa limon adisi içeren maskelerden uzak durun. Tereyağı, yağlı süt ya da yaş maya gibi cildi nemlendiren doğal maskeleri seçmelisiniz.

Cildinizi temizledikten sonra alkol içermeyen tonikler kullanmalı ya da gül suyu ile silmelisiniz. Temiz kalan cilt yaşlanma izlerini de geciktirir. Cildinizi temizleme işlemi yaptıktan sonra mutlaka nemlendirin. Cilt tabakası nemsiz kaldığı zaman kırışıklıklar da oluşmaya başlar. Kuru ve pul pul bir cilt yapınız varsa geceleri argan yağı kullanabilirsiniz. Argan yağı cildi besler ve nemlendirir.

kuru cilt

kuru cilt

Sık makyaj uyguluyorsanız alkol içermeyen ve cilde zarar vermeyen temizleyicileri kullanın. Hassas cilt yapısına sahip olan kuru ciltlerin bakımı da itina ister. Yağ dengenizi bozmayacak ürünlere yönelmelisiniz. Fondöten kullanıyorsanız cildinize kaliteli bir nemlendirici de sürün. Makyaj ile kesinlikle uyumayın. Kullanacağınız bakım maskeleri ile cildinizin doğal nem dengesini korumayı da ihmal etmeyin.