Sağlık · 30 Nisan 2020

Çocuklarda Korona Virüs Kaygısı

Dünyayı etkileyen korona virüs salgını yetişkinlerin yanı sıra çocukları da etkilemesinin yanı sıra çocuklarda da kaygı sıkıntıya yaratmaktadır. Çocuklarda tedirginlik ve kaygı yaratan virüs ile ilgili olarak uzmanlar uyarılarda bulunuyor. Çocukların anlayabileceği gibi basit kavramlar ile aktarılmasının üzerinde duran uzmanlar aynı zamanda dışarı çıkmamanın sebeplerini de güzel aktarmanın gerekliliğine vurgu yapıyorlar.

Okulların tatil olmasını ve evde kalınmanın nedenlerini ailece hasta olmamak için yapıldığını, hijyen kurallarına uyulması gerektiğinin aktarılmasının önemine vurgu yapan uzmanlar aynı zamanda asla bunları yapınca hasta olmayacağız denmemesi gerektiğini de bildirmektedir.

Kaygı Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Çocuklar da korona virüs döneminde kaygının azaltılması için kaliteli zaman geçirmenin önemini belirten uzmanlar beraber birçok farklı oyuna yer açılabileceğini de belirtmektedir. Bu dönemi güzel zaman geçirmek için kullanılmasının faydasına vurgu yapan uzmanlar aynı zamanda beslenme seçeneklerinde de dikkatli olunması gerekir.

Çocuklarınız ile güzel zaman geçirerek son derece hoş olan anıları eklemeniz mümkün. Farklı birçok aktiviteyi çocuğunuz ile beraber hayata geçirirken sizin de böylelikle kaygıdan uzaklaşmanız mümkün olacaktır. Sürekli tek bir noktaya odaklanmak yerine önlemler alınarak hayatın akışı içinde bulunmanız durumunda daha faydalı zaman geçirerek sevdikleriniz ile beraber olmanın ayrıcalığını da edinebilirsiniz. Bu ise hem çocuğunuzun hem de sizin strese kapılmadan öfke kontrolünü elinizde tutmanıza da destek olacaktır.